Młodzi głosują 2025

Młodzi głosują - wybory prezydenckie 2025

Przeprowadżcie kampanię profrekwencyjną i zorganizujcie szkolną symulację wyborów

W programie zachęcamy młodzież do postawienia się w roli prawdziwego wyborcy i wzięcia udziału w symulacji demokratycznych wyborów. 
Uczennice i uczniowie mają głos – pomóż go usłyszeć! 

Dzięki „Młodzi głosują” Twoi uczniowie i uczennice będą bardziej świadomie uczestniczyć w życiu publicznym, a w przyszłości również chętniej głosować w wyborach. Dodaj im pewności siebie. Stwórz możliwość wyrażenia opinii w ważnych dla nich sprawach. Z naszym wsparciem, w skuteczny sposób, przekaż im potrzebną do tego wiedzę.

Najbliższy projekt w programie „Młodzi głosują” powiązany jest z wyborami prezydenckimi 2025. W tygodniu przed otwarciem lokali wyborczych grupa uczestników i uczestniczek przeprowadzi symulację wyborów w szkole. Zrobi to pod opieką nauczyciela i ze wsparciem dostarczonych przez nas poradników, materiałów oraz wskazówek. Organizacja wyborów z Centrum Edukacji Obywatelskiej gwarantuje najwyższy poziom neutralności politycznej. 

Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. Dołącz do nich już dziś!

ZAPISZ SIĘ

Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych nauczycieli i nauczycielki ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. 

W szczególności polecamy go tym, którzy uczą WOS-u, HiT-u lub opiekują się samorządem uczniowskim oraz tym, którzy wkrótce zaczną uczyć edukacji obywatelskiej.

Prócz wsparcia w przeprowadzeniu szkolnych wyborów, „Młodzi głosują” to także:

  • webinaria, które przygotują nauczycieli do działania,

  • ciekawe scenariusze zajęć, które łączą przekazywanie wiedzy zgodnej z programami HiTu i WOSu z angażującymi narzędziami edukacyjnymi,

  • materiały i poradniki dla uczestników projektu, które pozwolą przeprowadzić skuteczną kampanię profrekwęcyjną.

Projekt wpisuje się w priorytety Ministerstwa Edukacji i Nauki na rok szkolny 2024/2025.

 

Jak to działa?

Z jednej szkoły do projektu zgłasza się Zespół Uczniowski i Nauczyciel-koordynator. Równolegle realizują następujące zadania:

Uczniowie i uczennice

Nauczyciel-koordynator

Zadania obowiązkowe:

  • Organizacja szkolnej symulacji wyborów prezydenckich 2025

  • Organizacja szkolnej kampanii profrekwencyjnej

  • Dodanie relacji z wyborów i kampanii na platformę “Młodzi głosują”

Przed rozpoczęciem zadań przekazujemy Zespołowi przewodnik z opisem sposobu przeprowadzenia wyborów szkolnych i kampanii profrekwencyjnej. Pozwoli to uczniom i uczennicom na samodzielność w działaniu. Do materiałów dołączymy także wzory protokołów i kart wyborczych oraz atrakcyjne plakaty.

Zadanie dodatkowe:

  •  kampania profrekwencyjna w mediach społecznościowych

Każdy zespół, który stworzy taką kampanię, weźmie udział w konkursie z nagrodami. 

Punktem obowiązkowym kampanii powinny być tematy istotne dla młodych i nagranie krótkich filmów, które trafią do Waszych rówieśników na TikToku czy Instagramie. 

Udostępnimy uczniom i uczennicom:

  • materiał dotyczący prowadzenia kampanii profrekwencyjnej,

  • listę proponowanych tematów,

  • poradnik jak dobrze przygotować się do nagrywania viralowych filmików.

Przeprowadzimy webinarium, podczas którego porozmawiamy o tym jak przygotować pasjonującą i przyciągającą uwagę kampanię profrekwencyjną.

Zadania obowiązkowe: 

  • Wspieraj Zespół Uczniowski w realizacji zadań.

  • W ramach projektu przeprowadź  3 godziny lekcyjne na podstawie naszych scenariuszy. Poprosimy Cię też o dodanie krótkiego sprawozdania z przeprowadzonych zajęć na platformę “Młodzi głosują”. 

Tematy scenariuszy lekcji to:

  • Rola i kompetencja Prezydenta RP;

  • Jak głosować świadomie?;

  • Prebunking – czyli jak opierać się dezinformacji;

  • i inne…

Zadanie dodatkowe: 

Udział w webinariach, podczas których wesprzemy Cię w realizacji lekcji i prowadzeniu Zespołu organizującego wybory.

CHCĘ WZIĄĆ UDZIAŁ!

 

Jak się zgłosić?

  • Do udziału zapraszamy wszystkich nauczycieli i wszystkie nauczycielki ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

  • W szczególności polecamy „Młodzi głosują” tym, którzy uczą WOS-u, HiT-u lub opiekują się samorządem uczniowskim oraz tym, którzy wkrótce zaczną uczyć edukacji obywatelskiej.

  • Gdy zapiszesz się do projektu, staniesz się koordynatorem/koordynatorką Zespołu, który prócz Ciebie powinien liczyć od 3 do 12 uczniów i uczennic w wieku 13-19 lat.

  • Zespół możesz skompletować już teraz lub zrobić to w przeciągu nadchodzących tygodni;

  • Razem jako Zespół otrzymacie dostęp do dedykowanej projektowi platformy i wspólnie będziecie odpowiadać za organizację szkolnych wyborów i debaty. 

  • Nie oznacza to, że do poszczególnych działań nie mogą być zaangażowani inni uczniowie i uczennice – jak najbardziej do tego zachęcamy!

ZGŁOŚ SZKOŁĘ


Przed zgłoszeniem zapoznaj się z Regulaminem projektu.


Uczennice i uczniowie mają głos – pozwól go usłyszeć!

Projekt "Młodzi głosują" jest neutralny politycznie i nie ma charakteru agitacji wyborczej - nie namawiamy do popierania żadnego komitetu wyborczego. To działanie profrekwencyjne i probywatelskie. W naszych materiałach znajdziesz najlepsze praktyki organizacji wyborów w szkole z zachowaniem najwyższego poziomu neutralności politycznej.

 

Twórca i organizator programu
Centrum Edukacji Obywatelskiej jest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Od 30 lat zmieniamy polską szkołę i konsekwentnie pracujemy na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej i ciekawiej, a praca nauczycieli i nauczycielek oraz dyrektorów i dyrektorek była bardziej efektywna i satysfakcjonująca. Wprowadzamy do szkół nowoczesne metody nauczania oraz ocenianie kształtujące. Prowadzimy programy, które pomagają młodym ludziom zrozumieć świat, rozwijają krytyczne myślenie, wiarę we własne możliwości, uczą przedsiębiorczości i odpowiedzialności, zachęcają do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych. Więcej informacji na stronie: www.ceo.org.pl.